Resume of Orders in Council

Volume 38, Number 12


Proclamations

 
Approved and Ordered May 24, 2011

ORDER IN COUNCIL 188

Ministry Responsible: ATTORNEY GENERAL

Statutory Authority: Supreme Court, s. 11

Effective June 1, 2011, Heather Mary MacNaughton is appointed Master of the Supreme Court of British Columbia.

ORDER IN COUNCIL 189

Ministry Responsible: ATTORNEY GENERAL

Statutory Authority: Supreme Court, s. 11

Effective June 1, 2011, Robert William McDiarmid, Q.C., is appointed Master of the Supreme Court of British Columbia.

 
Approved and Ordered May 26, 2011

ORDER IN COUNCIL 190

Statutory Authority: Public Service, s. 12; Public Guardian and Trustee, s. 2 (2)

Effective August 2, 2011, the appointment of Jay Chalke as Public Guardian and Trustee, made by OIC 87/2006, is rescinded, and Jay Chalke is appointed as an Assistant Deputy Minister, Ministry of Attorney General.

ORDER IN COUNCIL 191

Ministry Responsible: ATTORNEY GENERAL

Statutory Authority: Court Rules, s. 1

Effective July 1, 2011,

a) B.C. Reg. 168/2009, the Supreme Court Civil Rules, is amended;

b) B.C. Reg. 169/2009, the Supreme Court Family Rules, is amended.

ORDER IN COUNCIL 192

Ministry Responsible: FINANCE

Statutory Authority: Real Estate Services, s. 74 (1) (b)

Effective June 30, 2011, the following appointments to the Real Estate Council of British Columbia are made:

a) Barbara Barry is reappointed as a member until June 30, 2014;

b) Bruce W. Turner is reappointed as a member until June 30, 2012.

ORDER IN COUNCIL 193

Ministry Responsible: FORESTS, LANDS AND NATURAL RESOURCE OPERATIONS

Statutory Authority: Wildfire, s. 72 (2) (f) (g)

B.C. Reg. 38/2005, the Wildfire Regulation, is amended.

ORDER IN COUNCIL 194

Ministry Responsible: HEALTH

Statutory Authority: Medicare Protection, s. 3 (1) (b)

Effective June 30, 2011, the following individuals are reappointed to the Medical Services Commission as members representing beneficiaries:

a) Isobel Mackenzie, until June 30, 2013;

b) Melanie L. McKenzie, until June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 195

Ministry Responsible: HEALTH

Statutory Authority: Medicare Protection, s. 4

a) The appointments of Phyllis Chuly as a member and chair of the special committees of the Medical Services Commission, made by OIC 371/2004, 788/2005 and 224/2008, are rescinded, and

b) Nichola Manning is appointed as a member and designated as the chair of each of the following special committees of the Medical Services Commission

(i) Acupuncture Special Committee;
(ii) Chiropractic Special Committee;
(iii) Dentistry Special Committee;
(iv) Health Care Practitioners Special Committee for Audit;
(v) Massage Therapy Special Committee;
(vi) Midwifery Special Committee;
(vii) Naturopathy Special Committee;
(viii) Optometry Special Committee;
(ix) Physical Therapy Special Committee;
(x) Podiatry Special Committee.

ORDER IN COUNCIL 196

Ministry Responsible: HEALTH

Statutory Authority: Medicare Protection, s. 3 (1) (c)

a) the appointment of Phyllis Chuly as the second alternate member of the Medical Services Commission, made by OIC 81/2010, is rescinded, and

b) Nichola Manning of Victoria is appointed as the second alternate member of the Medical Services Commission.

ORDER IN COUNCIL 197

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

The term of office of Michael McWhinney, reappointed as a member of the Abbotsford Police Board, commences on June 30, 2011 and ends on June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 198

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

The following appointments to the Abbotsford Police Board are made:

a) Bruce Nicholson is appointed as a member until June 30, 2012;

b) Effective June 30, 2011,

(i) Sukh Sidhu is appointed as a member until June 30, 2012,
(ii) Deborah Lehmann is reappointed as a member until October 22, 2013, and
(iii) Jon Baxter Eaton and Karen Matty are reappointed as members until June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 199

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

Effective June 30, 2011, Sharon Forrester-Pearce and Steve McNally are reappointed as members to the Central Saanich Police Board until June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 200

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

The term of office of Thomas Kouk, reappointed as a member of the Central Saanich Police Board, commences on June 30, 2011 and ends on June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 201

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

Effective June 30, 2011, the following appointments to the Delta Police Board are made:

a) Neelam Sharma is reappointed as a member for a term ending June 30, 2012;

b) Gerald B. Kilcup is reappointed as a member for a term ending January 17, 2014;

c) Dennis DesLauriers and Joan Hansen are reappointed as members for terms ending June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 202

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

The term of office of Michael McIndoe, reappointed as a member of the Nelson Police Board, commences on June 30, 2011 and ends on June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 203

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

Effective June 30, 2011, Susan Ogroske is reappointed as a member of the Nelson Police Board, until September 17, 2013.

ORDER IN COUNCIL 204

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

Effective June 30, 2011, Allen Domaas is reappointed as a member of the New Westminster Police Board, until June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 205

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

The term of office of Rebecca Maurer, reappointed as a member of the New Westminster Police Board, commences on June 30, 2011 and ends on June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 206

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

Effective June 30, 2011, Wendy Anne Brown and David Winkler are reappointed as members of the Oak Bay Police Board, until June 30, 2014.

ORDER IN COUNCIL 207

Ministry Responsible: PUBLIC SAFETY AND SOLICITOR GENERAL

Statutory Authority: Police, ss. 23 and 24

The term of office of John Mochrie, reappointed as a member of the Oak Bay Police Board, commences on June 30, 2011 and ends on June 30, 2014.

 
Approved and Ordered May 31, 2011

ORDER IN COUNCIL 208

Statutory Authority: Public Service, s. 15

The Schedule to the OIC 656/2006 is amended by adding:

Olivia Scott, Online Editor, GCPE, Labour, Citizens' Services and Open Government
Doug Secord, Junior Public Affairs Officer, GCPE, Labour, Citizens' and Open Government

ORDER IN COUNCIL 209

Ministry Responsible: ABORIGINAL RELATIONS AND RECONCILIATION

Statutory Authority: Maa-nulth First Nations Final Agreement, s. 18

Effective on the date, if any, on which the Yale First Nation Final Agreement Act receives Royal Assent, section 4 of B.C. Reg. 55/2011, the Maa-nulth First Nations Final Agreement Interim Regulation, is repealed.

ORDER IN COUNCIL 210

Ministry Responsible: FORESTS, LANDS AND NATURAL RESOURCE OPERATIONS

Statutory Authority: Wildlife, s. 108 (2) (k)

B.C. Reg. 8/99, the Hunting Licensing Regulation, is amended by adding section 5.1, entitled "Exemptions - hunting companion for disabled hunter"

 
Approved and Ordered June 1, 2011

ORDER IN COUNCIL 211

Ministry Responsible: LABOUR, CITIZENS' SERVICES AND OPEN GOVERNMENT

Statutory Authority: Workers Compensation, s. 81 (8) (a)

Effective July 1, 2011, the Director Remuneration Order is made.

 

Ministerial Orders

MINISTERIAL ORDER 127

Ministry Responsible: CHILDREN AND FAMILY DEVELOPMENT

Statutory Authority: Child Care BC, s. 2

Effective June 1, 2011, the appointment of Wayne Robertson, Q.C., as a member of the Provincial Child Care Council, made by OIC 76/2010, is rescinded.

MINISTERIAL ORDER 128

Ministry Responsible: CHILDREN AND FAMILY DEVELOPMENT

Statutory Authority: Child Care BC, s. 2

Wayne Robertson, Q.C., is reappointed as a member and designated as Chair of the Provincial Child Care Council, from June 1, 2011 to May 1, 2012.

MINISTERIAL ORDER 129

Ministry Responsible: CHILDREN AND FAMILY DEVELOPMENT

Statutory Authority: Child Care BC, s. 2

Juleen McElgunn is reappointed as a member of the Provincial Child Care Council, until May 1, 2012.

MINISTERIAL ORDER 130

Ministry Responsible: CHILDREN AND FAMILY DEVELOPMENT

Statutory Authority: Child Care BC, s. 2

R. Bruce Hallsor is reappointed as a member of the Provincial Child Care Council, until September 1, 2011.

MINISTERIAL ORDER 131

Ministry Responsible: CHILDREN AND FAMILY DEVELOPMENT

Statutory Authority: Child Care BC, s. 2

Brenda Gottfried is reappointed as a member of the Provincial Child Care Council, until October 1, 2011.

MINISTERIAL ORDER 132

Ministry Responsible: CHILDREN AND FAMILY DEVELOPMENT

Statutory Authority: Child Care BC, s. 2

Jessica C. Frank is reappointed as a member of the Provincial Child Care Council, until September 1, 2011.

MINISTERIAL ORDER 133

Ministry Responsible: EDUCATION

Statutory Authority: School, s. 30 (4)

M 251/96, the School District No. 23 (Central Okanagan) Trustee Electoral Area Order, is repealed and replaced.

MINISTERIAL ORDER 134

Ministry Responsible: ENVIRONMENT

Statutory Authority: Environmental Management, s. 63 (1) (n)

Effective May 31, 2011, B.C. Reg. 375/96, the Contaminated Sites Regulation, is amended.

MINISTERIAL ORDER 135

Ministry Responsible: HEALTH

Statutory Authority: Health Professions, s. 19 (3.2) (b); Ministry of Health, s. 4 (2)

The amendments to the bylaws of the College of Chiropractors of British Columbia, as set out in the Schedule to the resolution of the board dated April 18, 2011, come into force on May 27, 2011.

MINISTERIAL ORDER 136

Ministry Responsible: FORESTS, LANDS AND NATURAL RESOURCE OPERATIONS

Statutory Authority: Land, s. 52 (1)

The exception and reservation of described land in the Cariboo District to Gary Edward Pearson and Anne Lorraine Pearson, Crown Grant No. 3058/1301, dated February 24, 1994, is no longer required. (Surveyor General No. 2011-018)

MINISTERIAL ORDER 137

Ministry Responsible: FORESTS, LANDS AND NATURAL RESOURCE OPERATIONS

Statutory Authority: Land Title, s. 218 (1) (d)

Gloria Jean Martin is designated as a person that may hold a statutory right of way over described land in Similkameen Division of Yale District. (Plan A14510) (Surveyor General No. 2011-019)

MINISTERIAL ORDER 138

Ministry Responsible: HEALTH

Statutory Authority: Society

The following individuals are reappointed as members of the Provincial Health Services Authority for the terms indicated:

Linda Petch, from May 31, 2011 to May 31, 2014;
Allan G. Ritchie, from July 31, 2011 to July 31, 2013.

MINISTERIAL ORDER 139

Ministry Responsible: HEALTH

Statutory Authority: Emergency and Health Services

The following individuals are reappointed as members of the Emergency and Health Services Commission for the terms indicated:

Linda Petch, from May 31, 2011 to May 31, 2014;
Allan G. Ritchie, from July 31, 2011 to July 31, 2013.

MINISTERIAL ORDER 140

Ministry Responsible: FORESTS, LANDS AND NATURAL RESOURCE OPERATIONS

Statutory Authority: Land Title, s. 136 (3)

Described lands, in Esquimalt District, of Plan 44757, are cancelled. (Surveyor General No. 2011-021)

MINISTERIAL ORDER 141

Ministry Responsible: FORESTS, LANDS AND NATURAL RESOURCE OPERATIONS

Statutory Authority: Land, s. 103

The registration of described land in Esquimalt District, Plan 44757, is removed from the Land Title Act. (Surveyor General No. 2011-20)


Copyright © Queen's Printer, Victoria, British Columbia, Canada